Mar 31 2017

MVES Academic Award Recipient List

Entry Level

Adkisson

Dillon Bradley, Tyson Cain, Kaleigh Carpenter, Parker Cash, Sawyer Cash,

Kelsey Crain, Audrey Cromer, Ava Deatherage, Bryce Hiatt, Jocelyn Hosier,

Jace Johnson, Sophia Lovell, A.J. Martin, Jasper Reynolds, Amos Ribble,

Macensie Strunk, Aubrey Thompson, Alyssa Wagers, Jacob Wynn, Breylan York

 

Collins

Levi Adams, Landon Alexander, Eyan Bussell, Gage Childress, Kealee Davidson, Damian Day, Marlee Hemmerling, Dakota Higgins, Karleigh Isaacs, Tyson Johnson, Madison McGuire, Cory Messinger, Caleb Smith, Xavier Stallsworth

 

Hunt

Alexis Bradley, Lincoln Bryant, Sawyer Bryant, Levi Bullock, Casen Burdette,

Aliyah Dodd, Brayden Eversole, Emma King, Sophia Lewis, Addie Payne,

Gabriel  Powell, Isaiah Powell, Lila Rigsby, Zaydon Scalf, Addison Smith, Beckham Smith, Grace Terry, Abby Whitaker

 

Lambert  

Esme Alcorn, Madison Hasty, Cheyanna Lawson, Hailey Mize, Bailey Tompkins,

Kevin Valle

 

Lovell  

Emily Brown, Kynlee Calico, Jaydon Convery, Jaxon Cromer, Brynna Davis,

Stormy Jones, Grace Lambert, Roscoe Lewis, Sophiea Owens, Josiah Rodriguez, Elizabeth Santo, Sydney Tracy, Tatum Wilkesron

 

First Grade

Bowman

Katie Adams, Derrick Arthur, Bentlee Northern, Landen Paquette, Zoe Phelps,

Zackary Renner, Bella Smith, Silas Tankersley, Samuel Taylor, Emma Thornton

 

Brown

Kyley Ashcraft, Jazzline Durham, Jaxon Ennis, Zaden Graham, Zander Graham,

Aidann Lear, Sophie Pendery, Chase Sandusky, Lakota Wilder

 

Bryant

Nelson Baker, Liam Barton, Samantha Benge, Makayla Burke, Jacob Dobbs,

Brady Gibson, Emma Hensley, Azlyn Howard, Landon Napier, Madelynn Parsons, Caden Payne, Olivia Weaver

 

Isaacs

Caylee Cash, Clay Cash, Katie Davis, Sarah Davis, Conner Ford, Nathan McGuire,

Kaiya Njie, Ethan Phillips, Layne Price, Cal Rader, Jacob Reynolds, Baylee Taylor

Price

Zane Bullock, Lexi Burkhart, Jordan Daniels, Caleb Howard, Brayden Isaacs,

Josiah McClure, Abby Miller, Landon Navarre, Brailyn Skinner, Caleb Thomas,

Brady Valentine, Katie Valle, Makenna Weaver

 

Second Grade

Burton

Dilan Baker, Colton Cash, Owen Cromer, Kateann Foley, Izak Gibbs, Madison Hayes, Canaan Houk, Graciana Lopez, Jaden McPhetridge, Blake Mullins, Harley Newcomb,  Ashlynn Rose

 

Cable

Kelsie Cameron, Logan Cobb, Shelby Couch, Sidney Doan,

Kristopher Johnson, Nevaeh Miller, Landon Mullins, Amore Neal, Jace Pacquette,

Eli Powell, Bella Smith

 

Cowan

Madison Albright, Kyera Brown, Sydney Bussell, Jacob Camel, Breonna Cromer,

Dakota Denney, James Gadd, Marley Gibson, Garrett Goebel, Makayla Griffin,

Mykah Lovell, Lyndsay McNew, Carleigh Philbeck, Reese Rednour, Jackson Smith, Ethan Whitaker, Noah Whiteaker, Ryan Wynn

 

Gentry

TaeShawn Baker, Haley Berry, Braxton Bell, Hunter Birney, Caleb Crouch,

Cole Powell, Marley Ramsey, Shelby Sandusky, Kelsey Smith

 

McQueary

Tessa Begley, Hadley Bray, Ben Chaliff, Kaylee Halcomb, Javen Hellard,

Abby Hopkins, Landyn Johnson, Avery Napier, Kenzie Owens, Wyatt Rigsby,

Lucas Saylor, Kaylee Seals, Kinsely Smith, Kaylee Smith, Maliyah Swinney

 

Third Grade

  1. Asher

Principal’s List

Carson Cameron, J’Lena, Diaz, Hunter Gilliam, Jayden Pheanis, Sydney Woods

 

Honor Roll

Shannen Eckert, Luke Ellis, Adrianna Graves, Addy King, Emily Renner,

Jocelyn Reynolds

 

Barnett

Principal’s List

Payton Howard, Kayla Miller, Harrison Mullins, Susanne Mullins

 

Honor Roll

Avery Hayes, Andrea Lovell, Jesse Ramsey, Jaxon Robinson

McClure

Principal’s List

Zeke Fain, Keathlee Justice, Ashley Napier, Lydia Navarre, Maggie Reynolds,

Christian Swanigan

 

Honor Roll

Dillan Bullock, Aubrey Burke, Shyanne Edwards

 

Rumsey

Principal’s List

Hannah Benge, Donovan Bradley, Michael Camel, Tristan McKinney

 

Honor Roll

Aryanna Neeley,.Aisha Njie, Maddox Parsons

 

White

Principal’s List

Darcy Barton, Carleigh Collins, Dalton DeBorde, Ainslee Renfro, Connor Wright

 

Honor Roll

Matthew Bullock, Aron (AJ) Cromer, Nevaeh Daniels, CayDee Hasty, Cheyenne Moore,  Kendal Rader, Kaden Riddle, Ryon Robinson, Macy Spivey, Coren Wagers

 

Fourth Grade

Alexander

Principal’s List

Anna Chaliff, Nathan Doan, Lila Holt, Allie Payne, Jackson Stallsworth

 

Honor Roll

Ian Chadwell, Austin Davidson, Shawntel Gray, Lacie Laws, Trinity Messsinger, Lonnie Mink, Nicholas Shumate, Tanith Slusher, Anna Brooklyn Smith, Gracie Smith

 

  1. Asher

Principal’s List

Davany Bullock, Madison Hayes, Lincoln Rader

 

Honor Roll

Isaac Asher, Aiden Baker, Conor Barton, Savannah Davis, Creed Gabbard,

Harley Harrison, Connor Hunt, Damien McGuire, Timmy Oaks,

Allie Owens-Cable, Brooklyn Smith

 

 

 

 

 

 

Martin

Principal’s List

Kendra Barnes, Jenna Eaton, Emory Hazelwood, Cerrina Henson, Victoria Munguia,  Learin Reagan, Hana Singleton, Ethan Weaver

 

 

Honor Roll

Braxtin Carpenter, Clayton Flannery, Ashtin Hensley, Kaylee Johnson,

Kellie Newcocmb, Daulton Rowland, Ella Vance

 

Parkey

Principal’s List

Aubree Cain, Reiley Daniels, Alyssa Hodge, Jacob King, Jacob Leger, Peyton Napier, Ethan Nicely, Rex Parkey, Holleigh Senters, Katielynn Smithern

 

Honor Roll

Madison Barnett, Sully Brock, Shala Couch, Victoria Dykes, Kylee Fletcher,

Amanda Kimsey, Levi Lovell, Alexis Ludemann, Lauren McClure, Blaine McLemore

 

Rose

Principal’s List

Patience Gleissner, Hayden Medley, Haylee Miller, Conner Winstead

 

Honor Roll

Caitlyn Kirby, Rocky Miller, Regan Robinson, Josh Rowe, Brandon Valle,

Madison York

 

Fifth Grade

Cameron

Honor Roll

Ethan Long, Hailey McCoy, Ryder Robinson, Devin Smith, Katelyn Wren

 

Coffey

Principal’s List

Will Bishop, Jaden Cameron, Jordan Carpenter, Raycel Carpenter, Carley Carter, Bethany Martin

 

Honor Roll

Deanna Lunsford, Emily McGuire, Emma Payne, Andrew Powell

 

 

 

 

 

 

 

Coguer

Principal’s List

Landon Carlton, Ethan Fetters, Arianna Hosier, Kyndall McNew, Marcos Nieto,

Grace Reams

 

Honor Roll

Thomas Bailey, Jayce Bowles, Rylie Bradley, Katelyn Denney, Ethan Hodge,

Cody Maupin, Emma Robinson, Devin Tompkins

 

Ellison

Principal’s List

Paige Cash, Eli Cook, Madilyn Lewis, Jeremiah Mikeworth, Kelsey Rowe,

Brooklyn Smith

 

Honor Roll

Lydia Amburgey, Dakota Barnett, Alyssa Edwards, Jaeleigh Hayes, Brock Mason,

Josaiyah McClure, Serenity McGuire, Zach Miller, Jerri Riddle, Brooklyn Robinson

 

McKinney

Principal’s List

Camryn Cash, Jake Cromer Jacob Houk, Wyatt Martin, Noah Phillips, Landon Reppert

 

Honor Roll

Jaden Cameron, Darla Delph, Joe Elam, Khole Jackson, Abigail Jones, Alivia Kirby,  Sandrea Madden, Bailey Mink, Jordan Mink, Ethan Richards

Permanent link to this article: http://rockcastle.kyschools.us/blog/mves-academic-award-recipient-list-3/